Польща -

Content section

Польща

Ласкаво просимо в Польщу – країну оповиту легендою

Польща розташована у самому центрі Європи. Саме тут знаходиться геометричний центр континенту.Туристичні пам’ятки польської землі – багаті й різноманітні. Пейзажі, що змінюють один одного, починаючи від Прибалтійського узбережжя й закінчуючи високими Татрами, міста з великими історичними традиціями та цінними пам’ятками старовини, які є найкращим свідченням понад тисячолітньої історії Польщі.

Це країна нескінченних музичних фестивалів, високої культури, а також батьківщина бурштину. Вона дала світу астронома Миколу Коперника, письменника Генріха Сенкевича, поета Адама Міцкевича, композитора Фредріка Шопена, художника Яна Матейко, фізика Марію Складовську Кюрі.

Польща є країною, з мальовничими краєвидами, які запрошують до багатих історією та культурою міст і спокійних, цікавих селищ. Це рай для туристів, які віддають перевагу активному відпочинку та мандрівкам: пішки, на байдарках, на велосипеді.

Міста у Польщі, як люди – у кожного своє обличчя – неперевершене і унікальне. Більшість із них своїми коріннями сягають сивої давнини – не раз поставали вони разом зі створенням польської держави, і разом з нею переживали кожен момент славетної історії.
Ласкаво просимо в Польщу, країну оповиту легендою, де час тече по різному і де кожна мить стає моментом історії!
Польща розташована у самому центрі Європи. Саме тут знаходиться геометричний центр континенту.

Туристичні пам’ятки польської землі – багаті й різноманітні. Пейзажі, що змінюють один одного, починаючи від Прибалтійського узбережжя й закінчуючи високими Татрами, міста з великими історичними традиціями та цінними пам’ятками старовини, які є найкращим свідченням понад тисячолітньої історії Польщі.

Це країна нескінченних музичних фестивалів, високої культури, а також батьківщина бурштину. Вона дала світу астронома Миколу Коперника, письменника Генріха Сенкевича, поета Адама Міцкевича, композитора Фредріка Шопена, художника Яна Матейко, фізика Марію Складовську Кюрі.

Польща є країною, з мальовничими краєвидами, які запрошують до багатих історією та культурою міст і спокійних, цікавих селищ. Це рай для туристів, які віддають перевагу активному відпочинку та мандрівкам: пішки, на байдарках, на велосипеді.

Міста у Польщі, як люди – у кожного своє обличчя – неперевершене і унікальне. Більшість із них своїми коріннями сягають сивої давнини – не раз поставали вони разом зі створенням польської держави, і разом з нею переживали кожен момент славетної історії.

Митні правила

Туристи, котрі відвідують Польщу, зобов`язані заявити працівнику митниці в усній формі про всі товари, які перевозяться.

У Польщу можна ввозити:

Алкогольні напої:
 • спиртомісткі алкогольні напої – не більше 1 літра;
 • алкогль і алкогольні напої з концентрацією спирту не перевищуючої 22% – 2 літра;
 • винні вироби (негазовані) – не більше 4-х літрів;
 • пиво – не більше 16-ти літрів;
Тютюнові вироби:
 • сигарети – не більше 40шт;
 • сигари – не більше 10шт;
 • тютюн / нюхальний тютюн – не більше 250г;
Парфуми:
 • не більше 50мл;
 • туалетна вода – не більше 250мл.
Ліки:
 • в кількості, передбаченій для особистих потреб пасажира.

Візовий режим

Польща є країною Шенгенської угоди. З 21 грудня 2007 р. договірними сторонами Шенгенської угоди є наступні держави:

Австрія, Бельгія, Голландія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Чехія, Швейцарія, Швеція. Громадянам України для в’їзду до Польщі потрібен діючий (міжнародний) закордонний паспорт, а також дозвіл на в’їзд (віза) чи дозвіл на перебування.

Для короткострокових гостьових поїздок до Польщі максимум до трьох місяців перебування в кожному півріччі (починаючи з першого в’їзду) Вам потрібна віза категорії С.

Якщо Ви запланували перебування не з туристичною метою максимум на 6 місяців, наприклад, як студент на один семестр, з метою роботи на підприємстві, як артист для виступів в Польщі, дослідник, Вам потрібна віза категорії D+C (національний дозвіл на перебування, комбінований з перебуванням в усій Шенгенській зоні).

З метою перебування, яке триватиме довше, ніж 6 місяців, Вам потрібне запрошення від приймаючої сторони Республіки Польща.

Генеральне Консульство Польщі у Львові працює для прийому документів з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 13:00, для видачі документів з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 13:00 та з 14:00 до 16:00. В дні польських та українських державних свят консульський відділ не працює.

Телефони

Код Польщі +48
Щоб зателефонувати із Польщі слід набрати 00 (міжнародний код доступу), а потім відповідний код країни та номер телефону. Щоб зателефонувати з-за кордону у Польщу, потрібно набрати міжнародний код доступу, потім 48 (код країни), і відповідно – код міста.

Для того, щоб зателефонувати на мобільний телефон у Польщі з-за кордону необхідно набрати міжнародний код доступу, потім 48, і номер мобільного телефону.• Оператори стільникового зв’язку: Orange, Plus, Era, Play.

Телефонні картки можуть бути придбані в кіоску або у вуличного торговця у трьох варіантах: 25, 50 або 100 одиниць. Перед тим, як вставити катку необхідно відірвати лівий куток даної пластикової картки.Для того, щоб дзвонити в межах міста буде достатньо 25 одиниць (1 одиниця=3 хв); якщо за кордон то 50 одиниць.

Коди найбільших міст:

 • 71 – Вроцлав;
 • 22 – Варшава;
 • 58 – Гданьськ;
 • 32 – Катовіце;
 • 41 – Кєльце;
 • 12 – Краків;
 • 81 – Люблін;
 • 61 – Познань;
 • 17 – Жешув;
 • 913 – Інформація про коди до інших населених пунктів.

Екстрені служби:

 • 999 – швидка допомога;
 • 998 – пожежна служба;
 • 997 – поліція;
 • 986 – охорона порядку.

Довідкові телефони:

 • 118 913 – телефонна довідка;
 • 118 912 – міжнародна довідка.

Банки та банкомати, пункти обміну валют

Національна валюта

Національною польською валютою є злотий (zloty). 1 злотий рівний 100 грошам (groszy)
В обігу є наступні монети:
1, 2 та 5 злотих (zlote)
1, 2, 5, 10, 20 та 50 гроши (groszy)
Банкноти в обігу: 10, 20, 50, 100 та 200 PLN (польських злотих)

Обмін валют

Пункти обміну валюти знаходяться, як правило, на вокзалах або в центральних частинах міст. На вокзалах курс часто нижче, ніж в інших місцях. У Польщі можна обміняти і гривні, але курс дуже невигідний. Тому краще везти долари або євро. Відсотки за обмін не стягуються. У країні строго заборонений обмін валюти з рук. В суботу і передсвяткові дні обмінні пункти закриваються в 14:00. До понеділка або до закінчення свят валюту можна поміняти тільки в окремих обмінних пунктах по невигідному курсу.

Tax Free

У великих магазинах і деяких бутіках, де на вході є напис «Global Refund Tax Free Shopping», «Cash Refund Office», «Tax-free Refund», при покупці товарів в один день в одному магазині на суму, що перевищує 155€, після пред’явлення паспорта Ви можете оформити tax-free на товар, що вивозиться за межі Європейського союзу. Для цього необхідно в даному магазині заповнити на куплений товар спеціальну форму tax-free. В день відльоту в аеропорту після проходження паспортного контролю, Ви повинні піти на митницю і там поставити на одержані в магазині документи штампи, підтверджуючі, що товар вивозиться з Європейського союзу.

Після цього для отримання грошей існує декілька варіантів: одержати готівкою на стійці tax-free refund в зоні вильоту в аеропорту; запечатати документи в конверт tax-free і опустити його в спеціальний ящик tax-free для переказу грошей на Вашу кредитну карту або одержати гроші в Україні в уповноваженому банку, вказаному в документах tax-free.

Кредитні картки

У Польщі оплата кредитною карткою – це популярна і досить звична справа. Розрахуватися кредитною карткою можна практично скрізь у великих містах та туристичних центрах.

Заплатити кредитною картою можна в більшості супермаркетів і магазинах. Найбільш популярними картами є: Europay International і Visa International. Такі карти бувають тисненні та електронні. Електронні карти: Maestro, Visa Electron застосовуються тільки в операціях з банкоматами та в місцях продажу, де є відповідні зчитуючи пристрої. Подібні обмеження не розповсюджуються на тисненні карти Evrocard/Mastercard, VISA. Найбільш часто використовувані карти в Польщі це – Maestro, MasterCard, Visa Electron, Visa Classic, American Express, JCB International, Diners Club International і Polcard. Використання кредитних карт є неможливим у випадку придбання квитків на певний захід, оплати автостоянки, штрафів.

Тревел-чеки

Тревел-чек – це платіжний документ, який застосовується як засіб міжнародних розрахунків. Принцип його користування простий – Ви купуєте тревел-чек у банку на певну суму, а потім за кордоном обмінюєте його на готівку або розраховуєтеся ним же, якщо його приймають як валюту. Придбати його можна в банках або в офісі компаній, що займаються їх продажем.

Найвідоміші емітенти тревел-чеків: Тhоmas Сооk, Аmеriсаn Ехргеss, Visа і Сity Соrр.

Громадянам України за наявності дозволу банку на вивіз дорожніх чеків (банк оформляє його безкоштовно) дозволяється провозити дорожні чеки на суму, що не перевищує еквівалент 6000$. При купівлі чеків банк, звичайно, бере комісійні (як правило, 1% суми номіналу) і вимагає, щоб покупець поставив свій підпис на кожному бланку.

Краще всього придбавати чеки у валюті тієї країни, де Ви збираєтеся їх перевести в готівку. За кордоном для обміну чеків на готівку потрібно звертатись у банк або агентства компаній, що випускають чеки.

Тревел-чеки приймаються в більшості великих торгових крапок, ресторанів, прокатних контор і т.д. Щоб уникнути додаткових витрат, пов’язаних з коливаннями обмінного курсу, рекомендується брати з собою чеки в євро або фунтах стерлінгів (чеки в доларах США останнім часом приймають явно неохоче).

При втраті, крадіжці або пошкодженні чека його дуже просто відновити, в будь-якій країні світу. Досить звернутися по цілодобовому телефону у всесвітню службу відшкодування компанії-емітента і заблокувати втрачений чек. Тоді протягом доби клієнт отримує інший чек. Скористатися вкраденим або знайденим чеком для здобуття готівки досить важко. Зловмисникові доведеться розписуватися за власника чека на очах у співробітників банку, а також представити документ, що засвідчує його особу.

Безпека

Загальна ситуація

Польща, як правило, є безпечніша ніж інші європейські країни сходу чи заходу. Але незважаючи на це, необхідно бути дуже уважним в транспорті і в районах масового скупчення людей. Великі суми готівки і документи носити з собою не рекомендується.

У Варшаві, Катовіце і Щеціні з 22:00 до 6:00 неповнолітнім не дозволяється з’являтися на вулицях без супроводу дорослих. Під час канікул це правило діє на всій території Польщі. Воно розповсюджується і на юних іноземних туристів.

Корисні поради

Туристам, що знаходяться в Польщі, ми даємо такі ж поради, як і в інших країнах:
 • потрібно стежити за своїм багажем у поїзді, автобусі, трамваї, в аеропорту і т. д.;
 • у подорожах залізницею уникати галасивих компаній;
 • не вживати їжу, чи напої, зокрема алкоголь, що пропонують незнайомі люди;
 • у вечірній час ходити добре освітленими вулицями;
 • не купувати будь-які цінні товари, а особливо – золото на вулиці;
 • необхідно уникати безлюдних, темних і великих за площею алей, особливо у нічний час.

Загалом, Польща є безпечною країною, проте обережність ще нікому не зашкодила.

Що не потрібно робити?

Тютюнопаління

Існують різноманітні обмеження щодо паління. Місця, в котрих палити забороняється, містять інформацію про це у вигляді знаку «Palenie wzbronione». Палити заборонено і в різного роду місцях загального користування: школах, ВУЗах, офісах, кінотеатрах, лікарнях, а також – у громадському транспорті та в аеропортах. У закладах громадського харчування, барах, ресторанах, як правило, є окремі зали для курців і тих, хто не палить.

Вживання алкоголю

У Польщі заборонено вживати алкоголь у публічних місцях, поза барами, ресторанами, пабами, пивними павільйонами і т.п.

Місцеві особливі звичаї

Поляки, з одного боку, наслідувачі традицій і консерватори у тому, що стосується історії, культури, спадщини та навіть її недоліків. З іншого боку, – це великі індивідуалісти. Утім, поляк не намагається бути оригінальним – поляк є оригінальним!

Хоча Польща глибоко віруючий край, тут досить терпеливо ставляться до представників сексуальних меншин, особливо молоде покоління з великих міст. А польське законодавство прямо забороняє дискримінацію.

У храмах та костелах недопустимі шорти, дуже короткі спідниці у жінок.

Медичне обслуговування

Система медичного обслуговування

Послугами польських медиків безкоштовно можуть скористатися всі застраховані громадяни країн ЄС. У разі раптового захворювання та нещасного випадку можна отримати медичну допомогу у закладах, що співпрацюють з Національним Фондом здоров’я (NFZ). Розпізнати ці медичні осередки можна за логотипом NFZ на їх будинках.

Щоб отримати швидку медичну допомогу, потрібно звернутись до відділення, яке співпрацює з Національним Фондом здоров’я, а також пред’явити Європейську картку медичного страхування (для українців – сертифікат за договором медичного страхування).

Основна допомога передбачає огляд і рекомендації лікаря так званого «першого контакту». Цей лікар далі може направити хворого на процедури, на огляд до спеціаліста чи в лікарню.

Приймальні відділення працюють з понеділка по п’ятницю з 8:00 до 18:00. Після 18:00 години у будні, у вихідні та свята цілодобово приймають відділення, які мають дозвіл на таку діяльність за контрактом з NFZ. Вони надають амбулаторну допомогу, виїздять на виклик. В основному вони знаходяться при лікарнях швидкої допомоги. Адреси і телефони відділень, які надають допомогу цілодобово, є у приймальнях кожного медичного закладу.

Що робити у випадку хвороби

Спершу спробуйте звернутися в аптеку. У будь-якого аптекаря є спеціальна освіта, так що з простими випадками він може цілком розібратися без допомоги лікаря. Слід врахувати, що більшість антибіотиків (рівно як і протизаплідних засобів) продається по рецепту.

Якщо бажаєте, щоб Вас оглянули – відправляйтеся в будь – яку велику лікарню, у відділення швидкої допомоги. Туди не потрібно записуватися наперед. Якщо ж справа дійсно серйозна – викликайте невідкладну допомогу за телефоном 999.

Що робити в разі страхового випадку

В цьому випадку необхідно відразу ж здзвонитися з координаційним центром страхової компанії (телефон вказаний в страховці) і повідомити наступну інформацію – ім’я застрахованого, номер страхового поліса і детально описати ситуацію що трапилась. Цей дзвінок в координаційний центр безкоштовний. Зразу ж після вашого дзвінка, ви отримаєте інформацію, як потрібно поводитися, куди і до якого лікаря звернутися. Обов’язково зберігайте всі чеки, які отримаєте після покупки медичних препаратів.

Для отримання допомоги, під час дзвінка повідомите такі дані про себе:
 • своє прізвище та ім’я;
 • назва страхової компанії, номер страхового поліса і термін його дії;
 • місцезнаходження в країні перебування (адреса клініки, готелю), контактний телефон, факс;
 • детальний опис проблеми, яка виникла, і вид необхідної допомоги. Якщо з якихось причин Ви не змогли зв’язатися із службою ассистанса, повідомте про страхову подію страхової компанії.

Якщо у разі технічної неможливості або за станом здоров’я Ви не змогли зв’язатися з ассистансом або страховою компанією, до звернення по допомогу, зробіть це (або доручіть іншій людині) не пізніше ніж через дві доби після того, як у Вас з’явиться така можливість.

Медичні послуги, надання яких було організовано ассистансом, не потребують ваших витрат. Рахунки від медичної установи передайте безпосередньо асистуючій компанії і вони будуть сплачені нею.

Якщо під час перебування за кордоном Ви самостійно оплачували медичні послуги, витрати будуть компенсовані Вам страховою компанією (в межах лімітів, передбачених договором страхування) після повернення до України.

Для компенсації понесених витрат Вам необхідно звернутися до страхової компанії впродовж 30 днів з моменту повернення з-за кордону. Як підтвердження своїх витрат надайте необхідні документи.

Транспорт

Потяги

Залізничні сполучення у Польщі здійснюється винятково під керівництвом державної компанії «PKP» (Polskie Koleje Panstwowe (Польска державна залізниця)).

Квитки можна придбати в касі, або у провідника, як правило – у першому вагоні (вагон за локомотивом). Залізничний транспорт в Польщі набагато дешевший ніж в інших країнах Західної Європи. Найшвидші маршрути: Краків (Катовіце)-Варшава, Познань-Варшава, Вроцлав-Познань.

Автобуси

Автобуси є зручним видом транспорту на короткі відстані, дешевшим ніж поїзд. Найбільш відомим польським автобусним оператором є PKS. Автобуси даного оператора зупиняються практично скрізь. Залізничні та автобусні станції знаходяться поруч одна від одної.

Квитки на автобус можна придбати на автобусних станціях заздалегідь, або у водія під час посадки в автобус, але місця для сидіння не завжди можуть бути доступними.

Громадський транспорт працює з 5:30 до 23:00. Квитки слід купувати у газетних або тютюнових кіосках. Разові квитки є єдиними для усіх видів транспорту (автобуси, тролейбуси, трамваї). Квитки слід компостувати при вході у транспорт. Є, також, автобуси-експреси (pospieszny). Вони коштують вдвічі дорожче. В них компостують відразу два квитки. Багаж оплачується додатково. Проїзд у нічному автобусі (після 23:00) коштує втричі – вчетверо дорожче, тобто компостуються три, чотири квитки.

Таксі

У Польщі більше десяти корпорацій радіо-таксі. Користуватись їх послугами дешевше, ніж у приватних водіїв. У кожного авто на борту зазначена назва компанії і телефон за яким можна викликати це таксі. Роблячи замовлення по телефону, можна отримати додаткову знижку.

Телефони: 919, 96-21, 96-22, 96-23, 96-25, 96-26, 96-28, 96-29, 96-61, 96-63, 96-64, 96-65, 96-66, 96-67, 96-69, 96-88.

Авіатранспорт

Польща має чудово розвинену мережу внутрішніх та міжнародних авіаперевезень. У всіх великих та середніх містах є аеропорти. До найбільш основних відносяться аеропорти Варшава, Краків, Гданськ, Вроцлав, Познань.

Зв’язок

Мобільний зв’язок

Найбільш популярними польськими мобільними операторами є наступні: Orange, Plus, Era, Play.

Пошта

У Польщі добре розвинена мережа послуг поштового зв’язку. Свої відділення є у кожному місті та містечку, а також на туристичних маршрутах можна побачити характерні червоні поштові скриньки. Працюють поштові відділення з понеділка до п’ятниці (як правило, з 10:00 до 18:00), а в суботу – з 9:00 до 14:00 години. У більш населених місцевостях є чергові відділення зв’язку, які працюють цілодобово.

Пересилання листа у Польщі коштує 2,4 PLN. Більше інформації про роботу пошти у Польщі можна знайти на сайті www.poczta-polska.pl

Інтернет

Найпростіше і найшвидше знайти доступ до інтернету у Польщі можна в інтернет-кафе, які часто працюють цілодобово. Найбільше таких пунктів – у великих містах. Година в інтернеті коштує від 2 до 7 злотих. Можна замовити також коротший час або купити абонемент на кілька годин. Останнім часом у Польщі з’являється все більше місць де, маючи власний ноутбук, можна користуватися інтернетом без будь-яких лімітів й абсолютно безкоштовно.

У центрах міст, великих супермаркетах, торгових центрах, барах, на автозаправках є hot spot – постійний безпровідниковий інтернет. Найбільш популярними інтернет провайдерами у Польщі є Neostrada, Netia, TPSA. Бізнес-користувачі здебільшого використовують інтернет DSL . За даними Євростату доступ до інтернету в Польщі є один із найдорожчих у Європі.

Телефон і телеграф

Практично усі вуличні телефони-автомати розраховані на телефонні картки (магнітні або з чіпом), апарати з використання монет зустрічаються все рідше. Телефони у кабінках на вулиці пропонують набір стандартних послуг, поміж іншого «підказують» польською та англійською мовами.

Послугами телефонного зв’язку, а також інтернет-зв’язку типу Skype можна скористатися в пунктах «call shop» та інтернет-кафе. Вони є в аеропортах, вокзалах, торгових центрах, а також у місцях дозвілля, нерідко – в спальних районах.

Телефонну картку можна придбати в будь-якому тютюновому кіоску або барі. Детальну інформацію, що стосується цін на телефонні картки можна знайти на сайті ww.phonecardsmile.com

Водіям

Особливості національних правил дорожнього руху

У Польщі правосторонній дорожній рух. По території країни будь-який автотранспортний засіб повинен пересуватися з постійно ввімкненим протягом доби ближнім світлом фар. Пасажири на передніх і задніх сидіннях повинні користуватися ременями безпеки.

Обмеження швидкості

У Польщі діють наступні обмеження швидкості руху:
 • 20 км/год – на внутрішніх дорогах житлової забудови;
 • 50 км/год – в населених пунктах;
 • 90 км/год – за межами населених пунктів;
 • 110 км/год – на швидкісних дорогах з двостороннім рухом;
 • 130 км/год – на автомагістралях.

Платні автостради

У Польщі є три платні автостради – А1, А2 і А4.

 • А1 – польська платна автострада, що простягається по міжнародній трасі Е75. Називається ця автострада Bursztynową. Проходить через Gdańsk – Gorzyczki (granica).
 • А2 – польська автострада частково платна. Становить фрагмент польської дороги Е30. А2 є платною автострадою між вузлами Nowy Tomyśl i Modła. Проходить через Świecko (granica) – Kukuryki (granica).
 • А4 – польська платна автострада. Становить проміжок траси Е40. Проходить через Jędrzychowice(granica) – Korczowa (granica).

Паркування

Подорожуючи автомобілем, перед здійсненням зупинки обов’язково слід переконатись, чи дозволено це дорожніми правилами і чи не потрібно оплатити паркування. У деяких містах встановлені паркувальні автомати. За несплату за паркування накладається штраф. На території всієї Польщі є зони платних стоянок (STREFY Platnego Parkowania, SPP для стислості). За винятком громадського транспорту та привілейованих авто, власники автомобілів за паркування в зоні SPP повинні платити кошти. Є три зони паркування: A, B і С. Кожна з них відзначена різним кольором: А – червоним, В – жовтим і С – зеленим. Саме колір зони визначає суму коштів, яку потрібно сплатити за стоянку.

Штрафи

Розмір штрафів за порушення дорожнього руху може скласти від 100 до 500 злотих. Іноземець зобов’язаний заплатити штраф готівкою.

У Польщі розмір штрафу визначається діючим законодавством.

Правопорушення та розмір штрафу ( зазначається в злотих):
 • Якщо автомобіль займає більше однієї полоси проїзної частини – 150
 • Якщо водій не прищібнутий ремнями безпеки – 100
 • За відсутність крісла для перевезення дітей – 150
 • Користування водієм мобільним телефоном під час руху – 200
 • Перевищення дозволеної швидкості до 10 км/год – до 50
 • Перевищення дозволеної швидкості до11-20 км/год – 50-100
 • Перевищення дозволеної швидкості до 21-30 км/год – 100-200
 • Перевищення дозволеної швидкості до 31-40 км/год – 200-300
 • Перевищення дозволеної швидкості до 41-50 кв/год – 300-500
 • Обгін автомобіля, що пропускає пішохода – 500
 • Ненадання переваги пішоходам на дорозі – 350
 • Зупинка або стоянка на автостраді, а також інших місцях не призначених для цієї мети – 300
 • Порушення заборони паркування в населеному пункті та інших місцях – 100
 • Керування транспортним засобом без водійських прав – 50-250
 • Керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння – вилучення водійських прав

Кухня

Національна кухня

Багато страв польської кухні за технологією приготування й набору продуктів подібні до страв української й російської кухонь. Із закусок і холодних страв у польській кухні популярні всілякі салати зі свіжих, квашених і солоних овочів, заправлених майонезом, сметаною або кислим молоком, м’ясні, рибні продукти й птиця, до яких на гарнір подають різні овочі. Часто готують фаршировані яйця, яйця під майонезом, а також гостру закуску із сиру, у яку додають рубану зелень петрушки, кропу, зелену цибулю, перець, сіль. До сніданку часто подають кефір, кисле молоко, причому до нього, як правило, подають гарячу варену картоплю.

Перші страви – найчастіше борщі та супи-пюре з картоплі. Замість хліба до борщів у Польщі прийнято подавати гарячу картоплю. Улюблені страви в польській кухні – страви із флячків (флячки по-варшавськи, флячки в соусі, суп з рубцем). А найулюбленіший десерт поляків – це пироги і тістечка.

Варто скуштувати

 • Фляки (flyaky) – смажений рубець з відварними овочами;
 • Пожіброда (pozhibroda) – капуста з копченою грудинкою;
 • Гее (hee) – гуска з яблуками;
 • Зраж (zrazh) – м’ясо в сметанному соусі;
 • Голонка (holonka) – свиняча нога з гороховим пюре;
 • Бігос (Bigos) – страва з м’яса та квашеної капусти;
 • Крупняк (krupnyak) – суп з картоплі, овочів і крупи;
 • Росол (rusoł) – бульйон з кнедликами і шматочками м’яса;
 • Зачерка (zacherka) – суп з локшиною;
 • Зурек (zurek) – сметанний суп;
 • Мазурек (mazurek) – кекс;
 • Obwarzanek z makiem – кренделі з маком;
 • Rolki piasku z nakrętką napełniania – пісочний рулет з горіховою начинкою;
 • Крім того, польська кухня славиться відмінним хлібом і ковбасою.

Чайові

У ресторані чайові складають 10% від рахунку (якщо в нього не включена вартість послуг, тоді рахунок можна заокруглювати). Носильникам дають 2 zl за кожну сумку, конс’єржам і гідам – близько 5 zl. Таксистам чайових не залишають.

Сувеніри

Польща багата на різноманітні цікаві та цінні сувеніри. Найбільш популярними є предмети народного мистецтва. До речі, великою популярністю користуються вироби ручної роботи, а саме взуття, теплі светри, вовняні шкарпетки і навіть кашубська вишиванка. Також у вигляді сувенірів з Польщі можна привезти вироби з глини – горщики, глеки, глечики, миски. Особливу увагу слід надати художнім виробам зі скла, кришталю.

У Кракові та Гданську можна придбати бурштинові прикраси, кришталь і скло. В Закопане і Кракові дерев’яні, зі шкіри, вовни та льону вироби місцевих ремесел. У Познані різноманітні статуетки та інші вироби на яких зображені козлики, а у Вроцлаві – гноми. Особливим алкогольним сувеніром є «Біловезька травичка» – даний продукт виключно м’який з приємним ароматом, рекомендується дамам.

Одяг

Більшість поляків носять сучасні костюми. Традиційний народний одяг надягають у певних селах під час свят. Різноманітні і барвисті традиційні костюми селян, що приїжджають з різних районів на свято урожаю, інші загальнонародні торжества. Більш ніж в інших районах традиційний одяг зберігся у околицях міста Ловіч і в горах, де селяни носять її повсякденно. Для ловичського костюма характерні смугасті тканини; з них зшиті спідниці, фартухи, жіночі накидки, чоловічі штани.

Зберігся верхній чоловічий одяг — сукман. У горах чоловіки носять коротку льняну сорочку із запонкою зі срібла або іншого металу, штани з білого сукна, прикрашені серцеподібним візерунком, широкий шкіряний пояс, коротку куртку (цуху) з білої шерсті. Селянки носять спідниці з візерункової або однотонної тканини, сорочку, безрукавку. Зимовий одяг гуралей — кожухи. Своєрідний краківський костюм: жіноча спідниця з тканини в квіточку, фартух тюлевий або полотняний, поверх сорочки — суконний або оксамитовий корсаж, прикрашений золотим або срібним шиттям, металевими пластинками та ін.; чоловічий — сорочка з відкладним коміром, штани в смужку, синій каптан з багатою вишивкою, з головних уборів (теплі хутряні шапки, капелюхи і ін.) цікава конфедератка, подібна головному убору польських військових.

Фото

Фотографуючи визначні пам’ятки архітектури та культури, необхідно дізнатись чи це не є забороненим. Як правило, в разі заборони є позначення.

Комментарии закрыты.