Хорватія -

Content section

Хорватія

Ласкаво просимо до Хорватії – країни чистоти

Екологічно чиста країна з приголомшливо красивим адріатичним узбережжям і численними островами завжди була популярним напрямом у туризмі. Міжнародний туризм у цій країні став розвиватися починаючи з XIX століття, а у XX столітті узбережжя Хорватії вважається однією з найпрестижніших курортних зон.

Відпочинок у Хорватії – подорож у красиве і одне з найбільш екологічно чистих місць в світі. Завдяки унікальному середземноморському клімату, тури до Хорватії користуються величезною популярністю серед західноєвропейських туристів. Багато хто з них віддає перевагу саме відпочинку в Хорватії, завдяки її особливостям.

Хорватія – це чотири тисячі кілометрів узбережжя з живописними кам’янистими бухтами і чистісінькими піщаними пляжами. Багато хорватських пляжів нагороджено «Блакитним прапором» – почесним знаком екологічної чистоти. Пляжі тут, до речі, мають свою особливість: мілководдя практично ніде немає. Тобто, робиш п’ять кроків – і все, провалюєшся з головою під воду.

Хорватія – місце, де зустрічаються Середземномор’я та Альпи. Небагато знайдеться країн в Європі, та й у всьому світі, де таким чудовим чином є сусідами унікальні природні комплекси та історичні пам’ятники, прекрасне морське узбережжя з сотнями островів і численні замки, густі ліси та безліч термальних джерел.

Митні правила

З собою на територію Хорватії можна ввозити особисті речі без обмеження їх цінності. Це стосується кожної особи, що в’їжджає на митну територію, не зважаючи на те, чи ввозить їх особа сама, чи вони доставляються окремо. Як особисті речі, можна ввести: д 200 цигарок або 100 сигар, 1 л міцних алкогольних напоїв, 2 л вина, ліки та фармацевтичні вироби в кількостях, необхідних для особистого користування (максимальна кількість з розрахунку на 1 місяць).

При ввезенні і вивезенні грошей, дозволяється вільне ввезення іноземної валютита цінних паперів в Республіку Хорватію, як хорватським так і іноземним фізичним особам. Ввезення вітчизняної валюти тобто кун обмежено сумою 15 000 кун. Цінніше професійне і технічне обладнання необхідно задекларувати на кордоні.

Телефони

Код Хорватії – 385.
За наявності мобільного телефону GSM-стандарту перед набором коду країни необхідно набирати «00» або «+». Оператори стільникового зв’язку: «Т-mobile», «VIPnet», «TELE2».

Коди найбільших міст

 • 0-1 – Загреб
 • 0-20 – Дубровник (Цавтат, Мліні, Платні, Корчула, Лопуд, Млет)
 • 0-21 – Спліт (Бол, Хвар, Брела, Макарська, Трогир)
 • 0-22 – Шибеник (Водиці, Піровац)
 • 0-23 – Задар
 • 0-51 – Опатія (Цріквеніца. Ловран)
 • 0-52 – Пула (Ровінь, Умаг, Пореч, Рабац)

Екстрены служби

 • 92 – поліція
 • 93 – пожежна охорона
 • 94 – швидка допомога
 • 987 – швидка допомога на дорогах

Довідкові телефони

 • 981 – телефонна довідка
 • 970 – служба таксі

Банки та банкомати, пункти обміну валют

Національна валюта

Куна (kuna) – грошова одиниця Хорватії (HRK), назва історично пов’язана з однією із основних грошових одиниць слов’ян – шкіркою куниці. Одна куна дорівнює 100 липам.

У обігу перебувають банкноти номіналом 5, 10, 50, 100, 200, 500 і 1 000 кун. Крім того, існують монети: 1, 2, 5, 10, 30 і 50 кун, а також 10, 20 і 50 лип.

Обмін валют

Обміняти валюту можна в банках або обмінних пунктах. Провідний банк Хорватії – Zagrebacka Banka.

Банки працюють з понеділка по п’ятницю з 07:30 до 19:00, субота і неділя – з 08:00 до 12:00.

Обмінні пункти, як правило, розташовані в бюро по туризму і офісах, готельних комплексах, а також на рецепції більшості готелів.

Tax Free

У великих магазинах і деяких бутіках, де на вході є напис «Global Refund Tax Free Shopping», при покупці товарів в один день в одному магазині на суму, що перевищує 500 кун, після пред’явлення паспорта Ви можете оформити tax-free на товар, що вивозиться за межі країни. Для цього необхідно в даному магазині заповнити на куплений товар спеціальну форму tax-free. В день відльоту в аеропорту після проходження паспортного контролю, Ви повинні піти на митницю і там поставити на одержані в магазині документи штампи, підтверджуючі, що товар вивозиться з Хорватії. Після цього для отримання грошей існує декілька варіантів: одержати готівкою на стійці tax-free refund в зоні вильоту в аеропорту; запечатати документи в конверт tax-free і опустити його в спеціальний ящик tax-free для переказу грошей на Вашу кредитну карту або одержати гроші в Україні в уповноваженому банку, вказаному в документах tax-free.

Кредитні картки

До оплати також приймаються кредитні карти: AMEX, Dinners, Visa, MasterCard, EuroCard. Можна також здійснити розмін грошей в готелі, проте курс буде дуже невигідний.

Туристичні чеки приймаються тільки в центральних відділеннях банків (та і те не у всіх) і міняють виключно на куни.

Безпека

Загальна ситуація

Рівень злочинності на курортах дуже низький. Пересуватися по курортах можна і вдень, і вночі абсолютно без жодної небезпеки. Невисокий рівень злочинності навіть у великих містах. Тут в деяких жвавих місцях слід побоюватися кишенькових злодіїв і дрібних злодюжок, хоча останні частіше вибирають своїми жертвами співвітчизників, боячись зв’язуватися з іноземцями.

Корисні поради

У будь-якому випадку, коли Ви вважаєте свої права порушеними, можете сміливо звертатися в туристичну поліцію. У місцях скупчення іноземних туристів обов’язково присутній офіцер туристичної поліції, якого можна розпізнати по нарукавній пов’язці з написом «TOURIST POLICE».

Правила поведінки на воді

Не піддавайте небезпеці пірнальників, водолазів та підводних риболовів!

Області на воді де вони перебувають мають наступні позначення:
 • прапор пірнання у формі червоного прямокутника з білою діагональною лінією;
 • морський прапор у формі літери «А», є міжнародним позначенням;
 • буйок оранжевого, жовтого або червоного кольору, 30 см у діаметрі, на поверхні води;
 • вночі буї освітлюють спалахи (стробоскопи) жовтого або помаранчевого кольору, які видно з відстані, мінімум 300 м.

У разі, якщо Ви побачили якийсь із цих знаків – слід відплисти або оминути.

Не піддавайте небезпеці плавців!
 • моторні катери повинні перебувати на мінімальній дистанції 50 м від узбережжя;
 • всі катери не повинні наближатися на меншу відстань, ніж 150 м від природного пляжу;
 • гідролітаки, катери з реактивним двигуном і демпферами повинні перебувати, як мінімум, на відстані 300 м від узбережжя і в областях, де цей транспорт не заборонений.

Що не потрібно робити?

Місцеві особливі звичаї

Продукти з ресторану виносити не можна. Особливо це стосується готелів, де передбачений шведський стіл.

Зберігайте всі чеки. Якщо фінансова поліція помітить, що Ви не узяли чек, то вважатиметеся співучасником ухилення господаря магазина від податків.

Самостійний видобуток коралів заборонений і суворо карається.

Ваша усмішка, а також слово «спасибі» (по хорватському – «хвала») на мові країни, в якій Ви знаходитеся (або на якій-небудь іншій зрозумілій мові) помітно підвищує швидкість і якість обслуговування. Прагніть завжди слідувати цьому правилу!

Медичне обслуговування

Система медичного обслуговування

Медична страхівка, що забезпечує надання першої медичної допомоги, а також гарантуюча евакуацію у разі потреби, обов’язкова. Для іноземців медичні послуги платні.

Рівень медичного обслуговування у Хорватії досить високий. У всіх великих містах є лікарні і клініки, а в селищах і маленьких курортах завжди можна знайти пункти першої невідкладної медичної допомоги і аптеки. Радимо заздалегідь потурбується про медичну страхівку, оскільки медичне обслуговування тут платне. Звичайна консультація терапевта або послуги з надання першої медичної допомоги коштуватимуть приблизно 200 кун.

Що робити в разі страхового випадку

В цьому випадку необхідно відразу ж здзвонитися з координаційним центром страхової компанії (телефон вказаний в страховці) і повідомити наступну інформацію – ім’я застрахованого, номер страхового поліса і детально описати ситуацію що трапилась. Цей дзвінок в координаційний центр безкоштовний. Зразу ж після вашого дзвінка, ви отримаєте інформацію, як потрібно поводитися, куди і до якого лікаря звернутися. Обов’язково зберігайте всі чеки, які отримаєте після покупки медичних препаратів.

Для отримання допомоги, під час дзвінка повідомите такі дані про себе:
 • своє прізвище та ім’я;
 • назва страхової компанії, номер страхового поліса і термін його дії;
 • місцезнаходження в країні перебування (адреса клініки, готелю), контактний телефон, факс;
 • детальний опис проблеми, яка виникла, і вид необхідної допомоги. Якщо з якихось причин Ви не змогли зв’язатися із службою ассистанса, повідомте про страхову подію страхової компанії.

Якщо у разі технічної неможливості або за станом здоров’я Ви не змогли зв’язатися з ассистансом або страховою компанією, до звернення по допомогу, зробіть це (або доручіть іншій людині) не пізніше ніж через дві доби після того, як у Вас з’явиться така можливість.

Медичні послуги, надання яких було організовано ассистансом, не потребують ваших витрат. Рахунки від медичної установи передайте безпосередньо асистуючій компанії і вони будуть сплачені нею.

Якщо під час перебування за кордоном Ви самостійно оплачували медичні послуги, витрати будуть компенсовані Вам страховою компанією (в межах лімітів, передбачених договором страхування) після повернення до України.

Для компенсації понесених витрат Вам необхідно звернутися до страхової компанії впродовж 30 днів з моменту повернення з-за кордону. Як підтвердження своїх витрат надайте необхідні документи.

Транспорт

Проблема пересування по Хорватії може виявитися актуальною з двох причин. По-перше – це специфіка географічного розташування, пов’язана з наявністю великої кількості островів. Іноді добратися до деяких із них, не маючи човна або катера проблематично. По-друге – все та ж географічна особливість розташування Дубровника – до нього можна дістатися або по морю, або літаком із Загреба. Проте, якість інфраструктури заслуговує високої оцінки – паромне сполучення надійне, автобусних маршрутів досить, а потяги, які зв’язують найбільші міста – у хорошому стані. Те ж можна сказати і про хорватські дороги та придорожній сервіс. Багато людей, що жодного разу не бували в Хорватії часто питають – як краще пересуватися по країні? На це питання складно відповісти однозначно, оскільки кожен регіон має свою специфіку.

Потяги

Хорватська залізниця не може похвалитися різноманітністю напрямів і маршрутів, проте служить, в деяких випадках, хорошою альтернативою автобусам. Особливо хорвати гордяться своїм новим швидкісним поїздом, який курсує між Загребом і Сплітом. Поїздка до кінцевого пункту призначення по цьому маршруту складає всього 6 годин.

Автобуси

Автобусне сполучення в Хорватії – комфортне і зручне. Розклад припускає відправку декількох автобусів у день, тому «стоячі» місця там не передбачені. На автобусі можна добратися практично в будь-яку точку країни, а дякуючи хорошим дорогам і розвиненій інфраструктурі ця подорож не буде утомливою і не принесе з собою нічого, окрім нових вражень. Квитки продаються тільки на автовокзалі або станції.

Таксі

Тариф при посадці у таксі – 2,4$, далі нараховується по 0,96$ за кілометр поїздки. За кожне місце багажу – платня 0,16$.
При поїздці після 22:00 і до 5:00, а також по неділях і святах сума оплати збільшується на 20% від нарахованої лічильником.

Авіатранспорт

Якщо у пункті вашого призначення є аеропорт, літак – кращий засіб пересування! Ціна на внутрішні рейси у Хорватії іноді навіть дешевша, ніж на потяг або автобус! Враховуючи час шляху і комфорт, альтернатив подорожі по повітрю мало. Всі авіа маршрути проходять через Загреб, який також приймає більшість міжнародних рейсів до Хорватії. Із Загреба можна долетіти у Дубровник, Пулу, Спліт.

Паром

Місцеві паромні маршрути зв’язують всі острови і материк. Працюють пароми по більшості маршрутів цілий рік, але деякі закриваються після закінчення сезону. Бронювати місце на поромі можна наперед, особливо актуально це у разі подорожі на автомобілі, оскільки в день поїздки місць може не бути.

Громадський транспорт

Найпоширеніший вид громадського транспорту у Хорватії – автобус. У деяких містах є також мережа трамвайних ліній, що покривають всю територію міста.
Квитки продаються, як правило, в салоні автобуса або трамваю або ж у газетних кіосках. При посадці необхідно відзначити квиток в спеціальних автоматах.

Автомобіль

Автомобільний рух у Хорватії досить щільний і напружений в літній час і по вихідних. Проте, якщо Ви плануєте для знайомства з хорватським узбережжям виїхати із Загреба, варто відзначити, що недавно був відкритий новий автобан Загреб – Спліт, що робить Вашу поїздку комфортнішою. Відстань від Загреба до Спліта в середньому можна подолати за 4 години. Незабаром планується відкриття автомагістралі, яка зв’яже Спліт і Дубровник, тому, цілком можливо, під час Вашої наступної поїздки і цей маршрут дозволить більш комфортно пересуватися по країні. Подорожуючи по Хорватії на автомобілі влітку, не забудьте наперед зарезервувати місце на паромі, оскільки «вирішити це питання на місці» буде значно складніше.

Оренда авто

Що стосується автомобіля на прокат, то тут є як «плюси», так і «мінуси». До позитивних сторін можна віднести можливість добратися у важкодоступні райони, свободу дій і різноманітність маршрутів, які Ви можете вибрати самі. Також оренда авто у Хорватії буде актуальна у тому випадку, якщо Ви бажаєте відвідати і детально «обстежити» декілька островів, міст або курортів. У решті випадків, коли Ваші плани на поїздку передбачають відвідини стандартного набору визначних пам’яток і населених пунктів, дешевше, зручніше і простіше скористатися автобусом.

Зв’язок

Мобільний зв’язок

У Хорватії на даний момент на ринку представлені наступні оператори мобільного зв’язку:
 • «Т-mobile»
 • «VIPnet»
 • «TELE2»

Якщо Ви плануєте своє перебування в Хорватії на довгий період, в кіосках або в офісах компаній операторів мобільного зв’язку можливо купити SIМ карти даних операторів для активації їх на Вашому мобільному. Вартість такої карти від 100 кун, ця сума може бути використана протягом 90 днів, для поповнення рахунку протягом цього терміну можливе придбання карт меншої вартості. Після закінчення терміну необхідно продовжити дію Вашої карти.

Пошта

Поштові відділення відчинені з понеділка по п’ятницю з 7:00 до 19:00, по суботах з 8:00 до 13:00.

Інтернет

Інтернет-кафе можна знайти практично на кожному розі. Спеціально обладнані кабінки також є на вокзалах, автостанціях та інших громадських місцях. На узбережжі і островах проблем із зв’язком теж не спостерігається – при бажанні і наявності невеликої кількості часу, Ви завжди знайдете доступ до інтернету. Проте у віддалених населених пунктах із цим можуть виникнути проблеми.

Водіям

Особливості національних правил дорожнього руху

Слід особливо відзначити обов’язок водія пропустити пішохода на нерегульованому пішохідному переході, заборону користування мобільним телефоном, ремінь безпеки, дотримання місць для стоянки і її обов’язкова оплата і звісно, допустимий рівень алкоголю в крові водія: 0.00 проміле.

Звичайно ж їзда уздовж узбережжя вимагає навичок водіння по вузьких і звивистих дорогах, серпантинах гірських доріг, але при цьому Ви одержите незабутнє враження від видів, що відкриваються за вікном вашого автомобіля.

Платні автостради

Дороги в Хорватії хорошої якості. Швидкісні дороги і автомагістралі у Хорватії платні, вартість і їх мережу Ви можете побачити на сторінці Хорватських автодоріг.

При в’їзді на платну дорогу береться чек, при з’їзді оплачується.

Платні дороги:
 • Загреб – Губашево (E-59)
 • Загреб – Карловац (E-65)
 • Загреб – Ліповац (E-70)
 • Тунель Уцка
 • Міст Крк

Паркування

Дивіться на знаки. Там написаний час і ціна. Щоб сплатити, візьміть в паркоматі папірець і покладіть його під лобове скло. Зазвичай з 19:00 і з 14:00 у вихідні, безкоштовно. Якщо паркінг з шлагбаумом, беріть «тікет», по дорозі назад по ньому начислиться сума до оплати.

Штрафи

Мінімальний штраф за порушення правил дорожнього руху в Хорватії складає 300 кун (50$) і оплачується, переважно, на місці.

Правила дорожнього руху в Хорватії забороняють водіння у нетверезому стані. Так само, як і в Україні, тут взагалі не можна пити перед поїздкою за кермом. Поліція регулярно вибірково перевіряє водіїв на предмет вживання алкоголю. Пам’ятайте, що водій, що відмовився «дихати в трубочку» автоматично признається нетверезим.

Кухня

Національна кухня

Окрім стандартної європейської кухні Хорватія пропонує свої популярні національні страви: із закусок це знаменитий далматинській або істрінський пршут (в’ялене м’ясо), пашскі або лічські сири, овечий сир, славонській кулен (вид ковбасок), знамениті самоборські або загорські чешновки (ковбаски), свіжий сир із сметаною.

Вам запропонують різні основні страви – залежно від частини країни, в якій Ви знаходитеся. У Далмації, Примор’ї, на островах й Істрії, головні страви – це риба і «дари моря», а м’ясні – «паштіцада» або варена баранина. У континентальній частині Хорватії вибір м’ясних страв по-справжньому багатий, а особливими фірмовими стравами вважається: індичка з кукурудзяним тістом, запечений молодий баранчик, запечена телятина, «штруклі» – рулет з сиром і сметаною. На десерт, окрім згаданих штруклів, Ви можете спробувати горіховий або маковий пиріг, листкові пиріжки з сиром або різними видами фруктів.

Що випити? Виноградарство і виробництво смачних і добірних вин – багатовікова традиція хорватських виноградарів і в континентальній частині Хорватії, в Примор’ї і Далмації. Відомі марки хорватських вин з узбережжя й островів – це червоні вина: Теран, Мерлот, Кабернет, Опопло, Плавац, Дінгач, Поступ і білі вина: Мальвазія, Пошип, Пінот, Куюнджуша, Жлахтіна, Мускат. У континентальній частині країни – Різлінг, Грашевіна, Бургундац, Трамінац. Серед міцних напоїв найвідоміші – Млівовіца, Траваріца, Лозовача, а з десертних напоїв – Прошек і Мараскіно.

Варто скуштувати

Burek. У колишній Югославії так називали пиріжки з різноманітною начинкою, зокрема сиром, м’ясом або солодощами, які звичайно подаються на сніданок. На вітринах кондитерських магазинів будь-якого міста або селища можна побачити великі кошики, в яких складний бурек.
Cevapcici – хорватська відповідь американським гамбургерам – з котлетою або фрикаделькою, до складу якої входить яловичина або свинина із спеціями.

Palacinke – десертна страва у вигляді млинчиків, фаршированих волоським горіхом або шоколадом. Іноді подається з морозивом.
Blitva – швейцарська варена картопля, яка подається з оливковою олією. Ця страва, щедро приправлена часником, служить основною для переважної кількості хорватів і є популярною через свою простоту і доступність.

Сир Паг одержав свою назву від місцевості, в якій він традиційно виготовляється. Зроблений на острові Паг, цей різкий, баранячий сир є делікатесом у всій Хорватії. Його, разом з оливками, часто використовують як закуску.
Bakalar – сушена тріска. Це традиційна різдвяна страва залежно від регіону готується.

Чайові

У готелях, ресторанах і таксі, якщо плата за обслуговування не включена в рахунок, чайові складають 10%. Якщо Ви задоволені сервісом у ресторані, можна округлити оплату по рахунку. Ніколи не залишайте гроші на столі. Якщо вартість обслуговування включена у рахунок, то платити чайові Ви не зобов’язані. Прийнято округляти суму рахунку в барах і таксі. Чайові також можна залишати гідам.

Сувеніри

 • Шовкові чоловічі краватки («Kroata») – почали поширюватися по світу в XVII столітті саме з Хорватії.
 • Оригінальний хорватський сувенір – пір’яна авторучка – була винайдена хорватом Славолюбом Пенкала у 1906 році.
 • Мережива з острова Паг.
 • Сир «пашкі» (також з острова Паг), витриманий півроку в оливковій олії для додання пікантного смаку.
 • Оливкова олія – не дешева, але дуже якісна.
 • Ювелірні прикраси з Рієки під назвою «морчиш» – тонкої роботи брошки, шпильки, підвіски у вигляді головки негреняти («родичі» венеціанських «моретто»).
 • Висушена лаванда і лавандова олія.
 • Вишневий лікер «Мараскіно» із Задара, відомий ще з XVII століття. Великі прихильники цього лікеру – британські монархи.
 • Вироби з коралів, які поширені тут на багатьох островах.
 • Картини місцевих митців.

Комментарии закрыты.