Грузія -

Content section

Грузія

Ласкаво просимо в Грузію – країну вина і танцю

«Тільки я очі закрию – переді мною ти встаєш … Тільки я очі відкрию – над віями пливеш» – так могли б ми зізнатися в любові до древньої, гордої, привітної, вільної Грузії. Цей край Сакартвело характеризується: гостинністю і тостами, суворою красою гірських храмів, харчевнями старого Тбілісі, «Кіндзмараулі» та «Суліко», лезгинкою та простодушним мистецтвом Піросмані. Сюди приїжджають пити «Боржом» і гуляти по квітучому Батумі, ніжитися на чорноморських пляжах і вдихати вічну красу Кавказьких гір, зрештою – просто жити по-грузинськи.

Митні правила

Ввезення і вивезення іноземної валюти дозволено без обмежень, декларація необов’язкова, але рекомендована. Вивозити раніше ввезену валюту можна протягом року з дати в’їзду до Грузії. Ввезти місцеву валюту можна в сумі, що не перевищує 25000 GEL, а вивезти – не більше 3000 GEL, при цьому не більше 4 примірників банкнот кожного номіналу. Митом при ввезенні не обкладаються особисті коштовності (їх потрібно задекларувати), товари та предмети особистого користування загальною вагою до 100 кг. Крім цього в країну можна ввезти до 200 шт сигарет, до 3 л вина або до 10 л пива. Заборонені до ввезення зброя і вибухові речовини, наркотики і наркомісткі препарати, порнографія і будь-які матеріали, здатні образити державний лад і норми моралі. Заборонено вивозити предмети, що представляють історичну та культурну цінність.

Візовий режим

Громадянам України для відвідин Грузії потрібна віза, отримати яку можна лише при перетині кордону країни.

Банки та банкомати, пункти обміну валют

Обміняти гроші можна у відділеннях банків і «обмінниках». Час роботи банків – з 9 ранку до 6 вечора, з понеділка по п’ятницю, обмінні пункти працюють за гнучким графіком, часто цілодобово. Курс в останніх трохи вигідніше. Є, звичайно, і вуличні міняйли, але як і у всіх країнах, валюту з рук в Грузії краще не обмінювати – ризик стати жертвою шахрайства високий. З пошуком банкоматів проблем не виникне – в Тбілісі вони розташовані, крім банків, у торговельних центрах, поштових відділеннях та просто в популярних «тратних» місцях. Розплатитися «кредиткою» можна в готелях, великих ресторанах і магазинах, але не скрізь, так що варто завжди мати при собі готівку. На випадок непередбачених витрат по всій країні можна отримати гроші за системою Western Union.

Безпека

У Грузії високий рівень безпеки туристів: у Тбілісі можна спокійно виходити на вулицю після заходу сонця, і подорож по країні також не обіцяє неприємностей, зрозуміло, при дотриманні стандартних правил: не носити великі суми з собою, не одягати коштовності на прогулянку і завжди стежити за сумкою і гаманцем, особливо на базарах. Документи і цінності рекомендується залишати в сейфі готелю.

Пити варто бутильовану або кип’ячену воду, благо нестачі в мінеральних водах (взяти хоча б славнозвісну «Боржомі») в магазинах Грузії не спостерігається.

У розмовах краще не торкатися подій в Південній Осетії 2008 року і грузино-абхазького конфлікту.

Транспорт

Пересуватися по країні можна на маршрутках, автобусах, поїздах і літаках. Найбільш популярний засіб транспорту – автобуси і маршрутки, що зв’язують практично всі населені пункти Грузії. Грузинські маршрутки називаються «самаршруто», місце їх дислокації – біля міського вокзалу чи ринку. Пункт призначення зазвичай вказується на лобовому склі (частіше по-грузинськи), тому має сенс попросити водіїв посадити вас в потрібну машину. Втім, «самаршрутчики» зазивають пасажирів з істинно картвельським запалом, так що без уваги і допомоги ви точно не залишитеся. Маршрутка відправляється в дорогу, коли будуть заповнені всі місця, тому подорожувати краще зранку – у вечірній час є ризик довго чекати інших пасажирів, а то і не поїхати зовсім.

Автобуси ходять за розкладом, переважно з 8 ранку до 6 вечора, і плата за проїзд в них трохи нижче, ніж в маршрутних таксі. Поїздка з Тбілісі в Батумі, наприклад, обійдеться приблизно в 15 GEL, а в Цинандалі – в 7 GEL.

На поїзді можна дістатися зі столиці в Озургеті (10 год, 6 GEL), Кутаїсі (6 год, 5 GEL), Зугдіді (8,5 год, 6 GEL), Гори (1 год, 4 GEL), Поті (5,5 ч) і інші міста країни.

Georgian Airways щоденно літає по маршруту Тбілісі – Батумі. Час у польоті – 40 хв, вартість квитка – близько 40 EUR в одну сторону.

Міський транспорт Тбілісі представлений метро, ​​автобусами і тими ж маршрутками, що курсують по основних вулицях. Плата за проїзд – 0,4-0,5 GEL. В удосталь є таксі – як офіційні, так і «приватні». Про оплату потрібно домовлятися до посадки: лише в небагатьох таксі є лічильники.
Оренда авто
Для оренди автомобіля знадобляться міжнародні права і «кредитка». Вік водія повинен бути не менше 21 року, стаж водіння – від 1 року. Правила дорожнього руху стандартні, більшість покажчиків – грузинською та англійською мовами. Оренда машини – досить дороге задоволення: за базову модель попросять від 100 USD в день, при цьому страховка не завжди включена у вартість. Як варіант – можна домовитися з таксистом про «купівлю» його послуг на день – це не тільки обійдеться дешевше, але і заощадить масу зусиль і нервів на грузинських дорогах.

Кухня

Грузинська кухня – це той рідкісний випадок, коли почати варто не з блюд, а з вина і неодмінних тостів. Як кажуть грузини, мало-мальськи пристойне застілля має налічувати щонайменше двадцять тостів на самі різні теми – від здоров’я батьків до горезвісного збігу бажань і можливостей. Трапези, де кількість тостів не дотягує до двадцяти, всерйоз не приймаються і характеризуються як «маленько посиділи». Взагалі кажучи, неймовірна гостинність і привітність місцевих, атмосфера поваги і любові, що панує за столом – вже половина смаку страв. Інша половина – найсвіжіші продукти і душевні порції – до такої міри, що на грузинському застіллі неминуче настає момент, коли впихнути в себе навіть крихту ну ніяк не можна.

Всі без винятку види м’яса і птиці, фантастичне різноманіття сирів і молочних продуктів, овочі, зелень і ароматичні трави плюс соуси і неодмінний бутель вина до кожної трапези – ось портрет грузинської кухні грубими мазками. Заглиблюючись у деталі, згадаємо суп-харчо і сациві, пельмені-хінкалі і сирні хачапурі, сулугуні, овочеве рагу «аджабсандалі», шашлики «міваді» і підкопчені ковбаски, лобіо, чахохбілі, долму, кутаби і звичайно соуси: гостру аджику, кисло- солодкий ткемалі і сацебелі на основі горіхів, фруктів і зелені. Самий популярний і всіма улюблений хліб – кукурудзяні коржики «мчаді», а в західному регіоні Мегрелія їдять замість хліба густу кукурудзяну кашу «гомі».

Вино на території Сакартвело стали виробляти вже в 5-му тисячолітті до н. е., і сьогодні в Грузії культивується більше 500 різновидів виноградної лози, завдяки чому вин тут дуже багато: червоні «Сапераві», «Хванчкара», «Кіндзмараулі», «Мукузані», «Ахашені», «Теліані», білі «Кахеті» , «Цинандалі», «Тбілісурі». З міцних напоїв відома виноградна горілка «чача», а з неміцних – маса сортів місцевого пива.
Любителям лимонадів та інших «шипучок» сподобаються «води Лагідзе» – натуральні прохолодні напої на основі фруктових соків або тархуну.

Ну і звичайно, неодмінно варто спробувати справжню грузинську мінералку: «Боржомі», «Набеглаві» і безліч менш відомих, але не менш смачних марок.

«Чайових» правил в цілому немає: за хороше обслуговування можна залишити 5-10% від суми рахунку або просто не взяти здачу. У рідкісних закладах чайові включаються в рахунок.

Комментарии закрыты.